Jiné Žabovřesky jsou možné!

ZmapujTo

Máte ve svém okolí rozbité osvětlení, díru v chodníku, rozbitou lavičku nebo nelegální skládku? Není nic jednoduššího, než problém vyfotit a poslat upozornění prostřednictvím mobilní aplikace nebo stránek ZmapujTo.cz úřadu městské části.

Projekt ZmapujTo vznikl v roce 2012 pro hlášení černých skládek. V březnu 2014 byla spuštěna druhá verze, která umožňuje hlásit celou řadu dalších problémů. Cílem je zjednodušit komunikaci mezi občany a úředníky. Už teď mají občané možnost hlásit problémy na radnici, ale komunikace není jednoduchá. Musí si zjistit kontakt na správný odbor nebo konkrétního úředníka a za ním zajít nebo mu poslat mail. Tento postup projekt zjednodušuje.

Každý si může zdarma stáhnout mobilní aplikaci ZmapujTo do svého chytrého telefonu (k dispozici pro nejrozšířenější platformy Android, iOS a Windows Phone). Občan závadu jednoduše vyfotí, muže upřesnit automaticky zjištěnou GPS pozici, přiradí hlášení do příslušné kategorie, popřípadě vloží komentář a odešle. Hlášení lze odeslat nejen pomocí mobilní aplikace, ale také přes webový formulář dostupný na stánkách ZmapujTo.cz.

Každé hlášení je manuálně zkontrolované administrátorem a pak je přeposláno obci, která spravuje katastrální území, na kterém je problém nahlášený. Problém je nahlášený anonymně. Obec může obratem odpovědět, jak hodlá s hlášením naložit. Tato informace se objeví k detailu hlášení na stránkách.

Na stránkách je přehledná mapa, kde se může každý podívat, jaké problémy byly nahlášeny v jeho okolí a jak na ně radnice reagovala. Úřad městské části Brno—Žabovřesky je sice do projektu oficiálně zapojený, ale z 14 poslaných hlášení jsou reakce jen u dvou. Protože u jednoho je uvedena odpověď od Technických sítí Brno, a.s., tak není jisté, jestli za ÚMČ dva vyřešené případy nenahlásil někdo jiný.

Projekt ZmapujTo.cz vnímám jako skvělou možnost zjednodušení komunikace mezi občany a úřadem. Jako člen kontrolního výboru se tak chci zasadit o zfunkčnění služby a její větší propagaci v komunikačních kanálech městské části. Zatím jsem alespoň umístil widget na své stránky.

2 thoughts on “ZmapujTo

 1. Tomáš VokounTomáš Vokoun Post author

  Určitě si rád čas najdu, klidně v nejbližších dnech.

 2. Franc

  Vážený pane,

  byl jsem mile překvapen tím, že se aktivně zajímáte o to, jak je využíván na vaší MČ systém ZmapujTo.cz. Rád bych se někdy s vámi v této věci sešel, stejně jako k tématice dosud neřešených obludných černých skládek na tzv.Žabovřeských loukách.Měl by jste někdy čas na kus řeči?

  V úctě
  Mgr.Franc
  Enviweb.cz