Jiné Žabovřesky jsou možné!

Řešení parkování: sdílení aut

Zná to každý řidič — na konci své cesty ztratí dlouhé minuty hledáním místa k zaparkování. Potom zaparkuje o tři bloky dál a do cíle musí stejně dojít pěšky. Pro nedostatek parkovacích míst auta parkují, kde se dá a dokonce i tam kde se nedá (či spíše nemá). Situace je ale problematická i pro chodce. Auta parkující na chodníku tvoří bariery a taková cesta s kočárkem se mění ve slalom. Zdá se, že jediné řešení je, aby novým parkovacím místům ustoupily chodníky a zeleň, nebo dokonce aby jim byli vystavěné nové domy. Avšak existuje jedno řešení, které je schopné dokonce potřebný počet současných parkovacích míst snížit. Jedná se o sdílení aut.

Sdílení aut (car-sharing) je sdílení automobilů více lidmi, kterým by se kvůli malé frekvenci využívání nevyplatilo vlastnit a provozovat automobil sami. Průměrné auto jezdí denně 1 hodinu a 23 hodin stojí. Pro lidi, kteří jezdí méně, než 10 000 km ročně se vyplatí sdílet auto s ostatními. O jedno auto se může podělit přibližně 8 lidí. Sdílení aut je výhodné i pro rodiny, kterým jedno auto nestačí. Namísto pořízení druhého je možné si ho dle potřeby půjčit.

Může být provozován jak formou oficiálního či neoficiálního sdružování lidí, kteří pak jsou spoluvlastníky automobilů, tak formou podnikatelskou, tedy službami veřejných půjčoven automobilů. V Brně máme carsharingové družstvo Auto na půl, které je prvním carsharingem v ČR.

Půjčení auta probíhá jednoduše — rezervujete si auto přes internet. Auto si odněmčete kartou a až dojezdíte, tak ho vrátíte na místo.

Carsharing je řešení, které pomůže všem — uživatelé za používání auta ušetří, ti kteří zůstanou u svého vozu budou mít více volných parkovacích míst a chodci se nebudou muset potýkat s překážkami na svých trasách.

Miniaplikace