Jiné Žabovřesky jsou možné!

Otevřený dopis: Vyhrají Žabovřesky Jackpot?

V úterý 26. 5. mi přišel dopis od předsedy představenstva společnosti BONVER WIN a.s. Pavla Kulajta, provozovatele „výherních“ automatů. Obrací se na mě ve své snaze o „rozvoj místa, kde působí, naplnění žabovřeského rozpočtu a celkové snaze o veřejné blaho.“ Celý dopis si můžete stáhnout zde. Níže přikládám moji odpověď, kterou jsem panu předsedovi poslal formou otevřeného dopisu.


 

Vážený pane Kulajto,

Váš dopis mě mile překvapil. Skutečně je dnes vzácnost setkat se s činnosti lidí, kterým jde v první řadě o rozvoj místa, kde působí, naplnění obecních rozpočtů a celkově veřejné blaho. Nepřestal jsem vycházet z údivu ani po návštěvě vašich stánek. Filozofické traktáty o hraní přístupné hned pod odkazem na úvodní stránce. A u toho i rady pro rozumné hraní a seznam psychologických poraden. Naprosto mě pak ohromilo, když jsem si přečetl dlouhý seznam neziskových organizací, které s Vámi spolupracují.

Nejvíce si však cením Vaší snahy o řešení problému nelegálního hraní. Myslím si, že by Váš přistup mohl být vzorem i pro řešení dalších palčivých společenských problémů. Při čtení Vašeho dopisu mě okamžitě napadlo, že úplně stejně závažný probléme je například s nelegálním prodejem tvrdých drog. Tvrdé drogy se tak prodávají po ulicích, jsou prodávány v kamenných obchodech jako „sběratelské předměty“, jsou konzumovány v soukromých bytových jednotkách a u mladých lidí je patrná snaha nakupovat drogy přes internet. Kolik by se toho vyřešilo, kdyby se našel prodejce tvrdých drog, stejně solidní jako vy, a jednal s námi o zřízení stejně husté sítě provozoven, jakou jste v Žabovřeskách měli?

Věřím, že hlavní motivací Vašeho podnikání je přinášet lidem radost ze hry. Proto jistě i Vás musí trápit neplánované dopady Vaši činnosti. Roční zdanění hazardu vynese České republice 4 miliardy korun. Náklady se pohybují, dle studie Národního ústavu duševního zdraví, kolem 16 miliard korun, 1. lékařské fakulta Univerzity Karlovy hovoří dokonce o 20 miliardách ročně. Jsou v tom započítány náklady na kriminální činnost, léčení gamblerství, náklady na osobní bankroty a další negativní jevy. Hazardem je u nás ohroženo přes 360 tisíc lidí. Nejvíce ti, kteří jsou sociálně na dně, a hazard jim přináší nereálnou naději na vyřešení jejich finanční situace.

Rozumím tomu, že v dnešní době, kdy jsou pracovní místa v produktivní ekonomice nahrazována stroji, je těžké hledat vlastní uplatnění. Cítím zodpovědnost k vašim zaměstnancům i zaměstnancům heren, které provozovaly vaše herní zařízení. Váš obor podnikání je však závislý na veřejných rozpočtech, které musí sanovat negativní externality z vaší činnosti. Tyto peníze by se daly efektivněji nasměřovat do služeb, o které je zájem a jsou značně poddimenzované, třeba v sociální oblasti.

S pozdravem

Tomáš Vokoun

Zastupitel MČ Brno-Žabovřesky