Jiné Žabovřesky jsou možné!

Otevřená data

„Otevřená data jsou informace bezplatně a volně dostupná na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě,“ praví definice.

Otevřená data využijí aplikace, které vám ukáží kde je jaká kriminalita, kdy jede vlak, jaké je propojení firem, které smlouvy uzavírá samospráva, celkový seznam veřejných zakázek,… a další přehledy, lze vytvořit z otevřených dat.

 

Co vlastně jsou ty otevřená data? Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím sice zpřístupnil data samospráv, ty ale nejsou pro další zpracování moc použitelná. Zpřístupněná jsou pouze na vyžádání, mohou mít podobu třeba scanů dokumentů, které je složitě dále zpracovávat. U otevřených dat státní instituce uvolňují svá data bez vyžádání a v otevřených formátech, které se dají dále zpracovávat.

S těmito daty pak mohou pracovat vývojáři aplikací, kteří je zpracují pro zpřístupnění veřejnosti.

Pokud vám stále není úplně jasné, k čemu je to dobré, tak by třeba Žabovřeská radnice mohla zpřístupnit své smlouvy. A to není všechno. Smlouvy by se dali přiřadit k jednotlivým dodavatelům, takže by bylo hned vidět, nejen které firmy získávají zakázky radnice, ale také jejich celkový objem.

Další příklady využití otevřených dat najdete třeba zde. Při zveřejňování dat není potřeba přemýšlet, k čemu se využijí. Pokud se zveřejní, tak už se jejich uživatel najde.

Miniaplikace