Jiné Žabovřesky jsou možné!

Nová místa pro předškoláky

Nápor děti do školek dokonale všechny překvapil, jako silničáře sníh v zimě. Důsledek je jasný — v roce 2014 se do mateřských škol v Žabovřeskách hlásilo 305 dětí, přijato bylo pouze 128, tedy 42%. Stejně jako se na jaře sníh rozpustí, tak opadne populační vlna. Proto je potřeba vytvořit nová místa ve školkách co nejdříve, aby investice měla smysl. Existuje několik možnosti, jak tento přechodný problém řešit.

V dnešní ekonomické situaci je problém uživit rodinu z jednoho platu, proto je silný tlak na to, aby se žena co nejrychleji po narození dítěte vrátila do práce. Nedostatek míst ve školkách a ekonomický tlak vede rodiče až k zoufalým snahám, někam dítě „strčit“. Nejlépe se mají ti, které mohou svěřit své ratolesti do péče babiček. Výše příjmové skupiny dají dítě do soukromé školky, ostatní se snaží zakládat školky svépomocí. Jako houby po dešti tak vyrostli v minulých letech lesní školky. Když vše ostatní selže, zbývají dětské koutky v hypermarketech…

Pokud nechceme stavět nové budovy, které za chvíli stejně nebudou využité, tak nám zbývá ještě několik levnějších možností. První je si udělat audit nemovitostí, které patří MČ a mohli by být přeměněny na školku. Druhou možnosti je stavba dočasných školek z kontejnerů. Tak se dá levně a rychle postavit, a když není potřeba, dá se převést a využít k jiným funkcím. Poslední možnost je podpořit školky, které si rodiče zakládají svépomocně.

Ať se zvolí jakékoliv řešení, je důležité, aby přišlo rychle. Ideálně od září 2015. Pak už to pomalu přestane postrádat smysl.