Jiné Žabovřesky jsou možné!

Aktuální příklady lokálních měn

Na světě existuje 225 lokálních měn, z toho 102 v Evropě, jen v Německu jich je 30 a dalších 30 se připravuje.   Napřed uvedu několik nejzajímavějších příkladů ze světa a pak se budu věnovat pokusům v Česko—Slovenském prostoru.

Chiemgauer

Začal jako demonstrace na střední škole v bavorské obci Rosenheimu v roce 2002. Studenty natolik nadchl, že oslovili místní podniky a o rok později vnikla skutečná lokální měna v půlmiliónovém regionu Chiemgau. V prvním roce dosáhla obratu 75 tisíc €, o deset let později to už bylo 6,45 miliónů €. Do oběhu bylo uvedeno přibližně 3 miliony bankovek v nominální hodnotě od jednoho do padesáti chiemgauerů, přičemž směnný kurz je 1 chiemgaur za 1 euro. Pro platbu menších částek se používají mince eura.

vývoj Chiemgaueru

Obyvatelé motivuje ke směně z Euro na Chiemgaur fakt, že 3 % z vyměnéné částky putují na podporu jimi zvolené neziskové organizace. Obchodníci dostanou za 100 CH jen 95 €. Zbylá 2% jdou na provoz měny. Pro obchodníky je výhodné, protože lidé platí v Chiemgaurech 3x víc než v eurech. Nejvíce tržeb mají na konci čtvrtletí, protože každá bankovka potřebuje pro prodloužení platnosti speciální kolek v ceně 2% její hodnoty. Tím je docíleno toho, že Chiemgaur obíhá 2,5x rychleji než euro.

 

bankovky Chiemgauer

Bristolská libra

Lokální měna v anglickém Bristlu vznikla teprve v roce 2012. Její pozdější vznik vedl k tomu, že od počátku nabízela možnost platby nejenom hotově, ale i on-line a pomocí sms. Bankovky jsou vydané v hodnotách 1, 5, 10 a 20 Bristolských liber, dohromady je v oběhu půl miliónu Bristolských liber, krytých národní měnou složenou u místní banky.

bankovky Bristolské libry

Do projektu se zapojily již stovky živnostníků — za bristolské libry si tak dá nakoupit pečivo, maso, káva, vyčištění komínů a dokonce právní služby. Dohromady je zapojeno přes 500 místní podniků. Město se snaží o maximální podporu lokální měně, a proto si dokonce starosta nechává proplácet celý svůj plat v Bristolských librách.

BerkShares

Tato lokální měna vznikla v roce 2006 v distriktu Southern Berkshire, amerického státu Massachussetts. Její zajímavostí je zabudovaná 5% sleva pro zákazníky. Za nákup 100 BerkShares zaplatí zákazník pouze 95 dolarů. Používá bankovky o nominální hodnotě1, 5, 10, 20 a 50 BerkShares, v oběhu jsou bankovky v celkové nominální hodnotě 3 milióny BerkShares.

bankovky BerkShares

Lokální měnu přijímá přes 400 místních podniků, které tuto měnu používají i pro obchodování mezi sebou a pro vyplácení svých zaměstnanců.

Živec

Na Slovensku nejsou lokální měny neznámým pojmem. Zatím však byly spíše lákadlem pro turisty, jako například Širocký sokol. První skutečná lokální měna, s cílem podpořit místní ekonomiku, vznikla až v srpnu tohoto roku. Jmenuje se Živec a ve skutečnosti jsou to měny dvě — Bratislavský Živec a Zvolenský Živec sice spravuje jedna organizace, ale bude se s nimi dát platit pouze v jejich městě.

Budou vydány bankovky v hodnotě 0,5 , 1, 2, 5, 10, a 20 živců. Zákazníci, kteří si přijdou vyměnit eura za živce, dostanou navíc 5%. Tato sleva bude financovaná obchodníky. Platnost bankovky je jeden rok. Obchodníkům je jako bonus slibován ještě start mikroúvěrového financování. Už v tuto chvíli se na stránkách nové měny objevuje seznam obchodníků, kteří budou místní měnu přijímat.

TNE – Tvrdší než Euro

Minulý rok v záři byla ve Varnsdorfu představena první experimentální lokální měna v ČR — TNE (Tvrdší než Euro). Skutečně je tvrdší, protože se jedná o zavařovací sklenice, které představují nominální hodnotu 30 Kč a mají fungovat k propagaci jejich obsahu, což jsou místní produkty jako zavařeniny nebo marmelády. Praktický význam od takového lokální měny nelze očekávat, ale marketingově to byl vydařený krok, protože informace o jejím vzniku se dostala i do masových médií.

„měna“ TNE

Miniaplikace